یخساز

یک یخساز، اسامی دیگر ice generator, ice machine اشاره دارد به  دستگاهی برای تولید یخ. که در یک فریزر خانگی نیز یافت میشود. یا یک دستگاه مستقل برای تولید یخ  یا یک ماشین صنعتی برای تولید یخ در مقیاس بزرگ اشاره دارد. واژه ” ماشین یخ” معمولا اشاره دارد به یک دستگاه مستقل تولید کننده یخ.

تولید کننده یخ قسمتی از ماشین یخساز است که در حقیقت یخ را تولید میکند. این میتواند شامل اواپراتور و هر درایو/ کنترلها/ قالب ثانویه باشد که مستقیما در تولید و انتقال یخ به مخزن ذخیره دخالت دارند. وقتی اکثر افراد به یک تولید کننده یخ اشاره میکنند. منظور آنها سیستم ثانویه یخساز به تنهایی میباشد، منهای برودت.

یک ماشین یخساز به هر حال، درصورتی که بصورت پکیج باشد اصولا یک ماشین کامل شامل برودت، کنترلها، توزیع کننده ها میباشد که فقط نیازمند اتصال به برق و منبع آب است.

واژه یخساز  مبهم است که برخی از تولید کننده ها ماشین پکیج شده خود را بعنوان یک یخساز در نظر میگیرند، در حالیکه سایرین منظورشان بخش تولید کننده است.

تاریخچه

در سال 1784 ، اولین یخچال مصنوعی شناخته شده توسط ویلیام کولن در دانشگاه گلاسکو بنمایش گذاشته شد. آقای کولن “William Cullen” کشف خود را برای هیچ هدفی مورد استفاده قرار نداد. شاید به این دلیل است که تاریخچه یخساز با Oliver Evans آغاز میشود. یک مخترع آمریکایی که اولین ماشین برودتی را در سال 1805 اختراع کرد. در سال 1834 Jacob Perkins اولین ماشین برودت را با استفاده از یک چرخه تراکم بخار ساخت. مخترع آمریکایی، مهندس مکانیک و فیزیک دان 21 امتیاز آمریکایی و 19 امتیاز انگلیسی دریافت نمود( برای نوآوریها در سیستمهای موتور، صنعت چاپ، و تولید اسلحه ) و امروزه بعنوان پدر برودت شناخته میشود.

در سال 1844، یک پزشک آمریکایی بنام John Gorrie ، یخچالی مبتنی بر طرح الیور اوانس ساخت تا بتواند برای بیماران تب زرد یخ تولید کند و هوا را خنک سازد. طرحهای وی باز میگردد به 1842، که وی را مبدل کرد به یکی از خالقان یخچال. متاسفانه طرحهای تولیدی و فروش اختراع وی با مخالفتهای شدیدی روبرو شد از سوی Fredric Tudor.  سلطان یخ بستون در آن زمان. Tudor در حال حمل یخ از ایالات متحده به کوبا توسط کشتی بود و نقشه گسترش تجارتش تا هند را در سر داشت. و ترس از اینکه اختراع Gorrie تجارت او را نابود سازد. شروع به کمپینی در مخالفت با مخترع نمود در سال 1851. John Gorrie  امتیاز آمریکایی 8080 را درسافت کرد برای ماشین یخساز.  بعد از مبارزه با کمپین Tudor و مرگ شریک وی. John Gorrie همچنین وفات کرد. ورشکست و تحقیر شده. طرحهای اصلی یخساز وی و یخساز اولیه او امروزه در موزه تاریخ ملی آمریکا، موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی نگهداری میشود.

در سال 1853  Alexander Twining امتیاز ثبت اختراع 10221  برای یخساز دریافت کرد. آزمایشهای  Twining  منجر به توسعه اولین سیستم برودت صنعتی شد. که در سال 1856 ساخته شد. همچنین وی اولین روش مصنوعی برای تولید یخ را بنا نهاد. درست مثل Perkins قبل از وی. جیمز هریسون شروع به آزمایش با تحت فشار قرار دادن بخار نمود. در سال 1854 James Harrison موفق به ساخت ماشین برودت شد که قادر بود 3000 کیلوگرم  یخ در روز تولید کند و در سال 1855 حق امتیاز یخساز در استرالیا را بدست آورد. همانند  Alexander Twining . هریسون آزمایشات خود را ادامه داد با برودت. امروزه احترام زیادی برایش قائل هستیم بخاطر تلاشهای وی در توسعه طرحهای سیستم خنک سازی مدرن و استراتژی های عملکردی. این سیستمها بعدها برای حمل گوشت منجمد در سراسر دنیا استفاده شدند.